Kartonpiyer Stropiyer

Kartonpiyer stropiyer gibi malzemeler, evlerin duvar ve tavan birleşimlerinde aynı zamanda tavanın orta kısımlarının aydınlatma etrafında dekoratif amaçlı kullanılır. Kartonpiyer ve stropiyer arasında belli başlı farklılıklar mevcuttur. Bu yazımızda kartonpiyer ve stropiyer arasındaki farklardan, avantajlardan ve dezavantajlardan bahsedeceğiz. İlk olarak her iki malzeme de kullanılmaktadır. Stropiyer, poliüretan malzemeden imal edilip hafif taşınabilir, kolay monte edilen ve maliyeti diğerlerinden daha uygundur. Stropiyerler boyanabilir, tavan boyasıyla aynı malzeme uygulanması tavanla bütünlük içinde görünmesini sağlamaktadır. Fakat stropiyer direk ısı kaynağına maruz kaldığında zarar görebilir yapıdadır. Bunun yanı sıra darbelere karşı da dayanımı daha azdır. Oldukça hafif bir malzemedir, yapıya fazla yük bindirmez. Hafif olmasının diğer bir avantajı ise malzeme düşse dahi eşya ve insanlara zararı olmaz. Bu hususları dikkate almalısınız.

Kartonpiyer stropiyer malzemeden ziyade alçı döküm işlemiyle yapılan kartonpiyer için özel kalıplar yapılmalıdır. Kalıp işi maliyetlidir, tekrar tamir göreceği zaman yine kalıp yapılması gerekir. Taşınması, kesimi ve montajı zordur. Montaj sonrası çeşitli nedenlerle tavan veya duvardan ayrılması ağır yaralanmalı kazalara sebep olabilir. Bu nedenle montaj işlemlerinde ve alana göre seçim işlemlerinde dikkatli bir şekilde davranmalısınız. Kartonpiyer ve stropiyer maliyetleri genel olarak, montaj yapılacak alanda kullanılacak olan malzemelerin fazlalığına ve malzeme maliyetine göre değişkenlik göstermektedir. İyi bir bütçe ayırarak bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Kartonpiyerlerde montaj uygulamalarından sonra duvarlara gelen kısımlar hafif bir alçı lekesi bırakabilir. Bunun için duvarlar yeniden boyama gerektirebilir. Bu nedenle montaj kararından önce bu ihtimal ve maliyette göz önünde bulundurulmalıdır. Boyanabilir, tavan boyasıyla aynı malzeme uygulanması tavanla bütünlük içinde görünmesini sağlar. İstenilen özel şekil ve kalınlıkta üretilebilir bu stropiyere göre bir üstünlük sağlamaktadır. Bu nedenle kartonpiyer stropiyer seçiminde bu durumları dikkate alarak hareket etmelisiniz. Başka bir nokta olarak stropiyerler çatı katı bulunan evlerde ve yapılarda sıcak havadan dolayı polistiren maddeden yapıldığından dolayı çekme ve büzülme yapabildiğinden bazen düşmeye sebep olabilir. Duvardaki sıvaya bağlı bozuklukları alçı kartonpiyerler gibi iyi bir şekilde kapatma işlevini görmemektedir.